Tõnis Saadoja

September. Oliivroheline

2020

Näitusel „Olge te hoitud ..“ kordub sageli maja ja eluruumi motiiv. Eelneva kokkuleppeta, juhuslikult, aga märgiliselt on see libisenud näitusel osaleva mitme kunstniku töösse. Tõnis Saadoja uus pildisari – neli septembris ja üks oktoobris maalitud tööd keskenduvad värvile, mille aluspinnana on kasutatud Tallinnas pildistatud hoonete vaateid. Kunstnik pole kunagi ära kippunud, kibelenud pideva reisimise kihus. Kõik, mis tal vaja, on siinsamas, selle saab fotoaparaadiga kätte linnas, harvemini looduses jalutades.

Olulisim jätkub stuudiovaikuses. Saadoja on nagu 19. sajandi ateljeekunstnik, ainult et tema modellideks on foto, emotsionaalne mälu ja terane mõistus. Mida teadlikumalt on piiritletud ala, millel ta tegutseb, seda võimalikumaks muutub eesmärk: jõuda maksimaalselt täiusliku tulemuseni. Viimasele aitab kaasa uue hoiakuga vanade tööde juurde tagasipöördumine.

Aastail 2007–2008 teostas Saadoja ligi sajast väikesest akvarellimaalist koosneva sarja, millele andis nime „Kodulinn Tallinn“. Fotost lähtuv, peaaegu eranditult mustvalges tonaalsuses, andis see sari ammendava ülevaate Tallinnast kui isiklikust, sotsiaalsest ja ajaloolise tähendusega linnaruumist. Praegusel näitusel eksponeeritud viis hoonet kandis ta käsitöölise armastava hoolega suurtele lõuenditele, liikudes argisel trajektooril ateljee-kodu. Tema esialgne kavatsus oli maalida peaaegu nähtamatut kujutist, umbes nii, nagu avalduks see ülevalgustatud fotol. Aga nagu öeldud, ei jahi kunstnik selles sarjas valgust, vaid värvi.

September. Oliivroheline