Ivar Veermäe

Universaalid I

2020–2022

Teos põhineb inimkäitumise, psühholoogia ja füsioloogia erinevatel patendiskeemidel. Need patendid kuuluvad digiettevõtetele, kes püüavad teatavate tunnuste, nagu emotsioon, füsioloogiline või keemiline seisund, kaudu määratleda, mis on „inimlik“, et seda registreerida, kirjeldada ja lõpuks ka kuidagi ära kasutada.

Pilte töödeldakse esmalt digitaalselt ja muudetakse seejärel füüsiliselt. Osalt juhitud ja osalt juhusliku protsessi alus on kunstniku tegevus, mis hõlmab sisuteadlike algoritmide abil kujutise loomist ja seejärel selle käsitsemist energiaallika ehk toiduga kokkupuutes olevate füüsiliste ainetega, näiteks süljes leiduvate mikroorganismidega. Mõned pildid on alles elus ega ole veel „valmis“. Need muutuvad eksponeerimise ajal ja isegi pärast seda. Kui pilt enam ei muutu, on mikroorganismid kogu energia ammendanud ja surnud, jättes endast visuaalse jälje.

Teos peidab selgelt piiritletud „inimliku“ ja muudab määratletud põhitõed olekuks, kus selge eristus „inimese“ ja kõige muu vahel tundmatuseni muutub.

Universaalid I