Olson Lamaj

Piksel ja veri

2022

Olson Lamaj on uurinud kunstiarutelusid Tirana avalikus ruumis. Ta esitleb fotosarja „Piksel ja veri“, kus on kujutatud Tirana peaväljaku ääres asuvaid tähtsaid hooneid, nagu kultuuripalee, Albaania riigipank ja hotell Tirana International, millel on juba aastaid oluline roll kesklinna kuvandis. Varem on hoonete silmapaistvat asukohta ära kasutanud kommunistlik režiim ja riiklik propaganda, eksponeerides fassaadidel poliitilisi loosungeid.

Lamaj kuvab hooneseintele varasemate loosungite asemel uusi hüüdlauseid – siiski vaid sekkumisena virtuaalruumis ja liitreaalsuse kaudu. Tänapäevastel loosungitel on ühendatud populaarsed hüüdlaused ja kunstnike originaallooming, mille eesmärk on väljendada praeguse virtuaalse ja tehnoloogilise ajastu paradoksi, iseäranis riigis, nagu Albaania, ja linnas, nagu Tirana, kus võib võrdselt näha nii vaesust kui ka progressi.

Uued poolmonumendid, mida saab kogeda rakenduse kaudu, mõtisklevad kriitiliselt digitransformatsiooni, vaatemängu, tarbimise ja võimustruktuuride üle tänapäeva ühiskonnas ning kunstis nii Albaanias kui ka mujal. Kahele hüüdlausele/monumendile on loodud ka Instagrami-filter, mida kasutajad saavad paigutada eri tingimustes kõikjal maailmas.

Projekt „Piksel ja veri“ valmis Tirana Art Lab’is programmi „Teisel pool mateeriat“ kunstiresidentuuri ajal.

(Teksti autor Adela Demetja)

Piksel ja veri