Tomo Savić-Gecan

Nimeta 2022/2023

2022/2023

Mis siis, kui väidetavalt intelligentne tarkvara loob meile uued tingimused, kehtestades reeglid, mille järgi peaksime elama? Tomo Savić-Gecani tõlgenduses võtab juba nüüd meie igapäevaellu salamahti tunginud protsess hüpiketenduste kuju, kus kunstiteost elavdavad esinejad on kõikjal, kuhu tehisaru süsteem neid suunab.

Kõigepealt annab maailma juhuslikult valitud uudistekanalist pärit artikkel andmed, mis toidavad tehisaru algoritmi, misjärel see määrab teose „Nimeta“ loomise aja, koha, kestuse, liikumise ja esinejaterühma mõtted.

Algoritm otsustab, esinejad tegutsevad selle järgi. Seega tekib küsimus, kes keda kontrollib? Kas on see ikka inimeste juhitud maailm? Tehisaru võiks toituda mis tahes teabest ja genereerida midagi uut, olgu tegu pildi, liigutuste jada või heliga. Praegu kasutatakse elektroonilise meediaväljaande uudislugu, et osutada meedia manipuleerivale olemusele. Ajakirjandus ei ole neutraalne ega ole seda ka kunagi olnud, kuid algoritmide juhitud tänapäeva tegelikkuses on faktid ja objektiivsus hägustatud, samal ajal kui kasutajad esitavad sageli valeteavet, mida kogutakse ja seejärel rahaks tehakse.

Nimeta 2022/2023