Laura Kuusk ja Camille Laurelli

Alter/natiivne (komposiitvaade)

2023–

Kunstnike koostööteos „Alter/natiivne (komposiitvaade)“ põhineb kunstiresidentuuri „Teisel pool mateeriat“ ajal tekkinud ideedel ja korraldatud katsetel ning lähtub meie piirkonna praegusest sotsiaalpoliitilisest olukorrast.

Töö keskendub nüüdseks ikooniks saanud James Webbi teleskoobi kosmoses jäädvustatud kujutisele, kus on näha kõige esimesed galaktikad, mis moodustasid varajase universumi, ning tähed, mis moodustavad praegu planeedisüsteeme. Seetõttu näitab kujutis kaugeimat aega, mida inimesed võivad praegu näha. Treenimata silmale näib puhastamata pilt juhusliku punktimaastikuna. Laiemale üldsusele avaldatud kujutist on töödeldud filtritega, et kehad kosmoses oleksid pildil kujutatud erinevate värvidega.

Webbi teleskoobi pildi kõrvale on paigutatud spordijalatsid kujutise poole suunatud silmatorkavate silikoon taldadega, mis otsekui ootaksid, et vaataja neisse hüppaks ja avakosmosesse kulgeks. Teos viitab külma sõja aegse kosmosevõidujooksu nostalgiale. Vastu seina viskumise metafoori kaudu kommenteerivad kunstnikud inimkonna tungi üha kiiremini edeneda, sellal kui kurname selle nimel välja meie planeedi ressursid. Niisugused panoraampildid hakkasid levima moodsa tööstusühiskonna õitsengu ajal ja tekitasid vaatajas loodusest üleoleku tunde. Millised tagajärjed on liitreaalsusel? Millised tagajärjed on ruumi, aja ja kogemuste muutumisel üha „ülivõrdelisemaks“?

Alter/natiivne (komposiitvaade)