CUSS Group

Tulelt tulele

2018

Video „Tulelt tulele“ räägib rohketest tarbekaubastumise kihtidest tänapäeva ühiskonnas. Agarad religioossed rühmitused, näiteks õitsenguevangeeliumi kuulutavad kirikud, ühendavad piiblikeele eneseturunduse kõnepruugiga. Lõputu eneseteostuse ja unistuste täitumise lubadusega kõrvuti kajastatakse internetis aga lakkamatult vägivalda ja paanikat. Inimestele öeldakse, et nad võivad saada ja saavutada mida tahes, samas näeme, millistesse sügavikesse võib inimkond langeda.

CUSS Group soovib oma teosega tõmmata vaataja müüdavate unistuste maailma, kus iga kord internetti minnes tabab teda erinevate edukujutiste ja -loosungite tulv. Teos matkib igapäevast veebikogemust hüpikreklaamide, eneseteostust käsitlevate videote ja kiiret rikastumist tõotavate skeemide klikimagnetitega. Seda võiks vaadelda kui päriselu kampaaniat, mida on mõjutanud eneseabigurude, rikkaks saamise õpetajate ja heaolupastorite keel ning visuaalsed kujundid.

Kõik need skeemid on suunatud nn tootevtarbija (ing prosumer) kujundile, tõotades anda meile enese müümise vahendid. Need ei paku kaupa ega kasumit, vaid väidetavalt salajasi tööriistu enese kaubastamisel kõrgema taseme saavutamiseks. Kopsaka tasu eest jagatakse teejuhiseid eneseteostuse rajal. Teos paljastab nende lubaduste tühjuse. Mingit müüdavat toodet ega imeravimit ei ole, selle asemel saabub hoopis äratundmine, et kõik on tühi silmapete.