Yevgeniy Fiks
Wayland Ruddi kollektsioon
2014
„Wayland Ruddi kollektsioon“ keskendub aafriklaste ja afroameeriklaste esindatusele nõukogude visuaalkultuuris ja hõlmab üle 200 nõukogudeaegse, füüsilise või digikoopiana esitatud pildi (maalid, filmide stoppkaadrid, plakatid, graafika) aafriklastest või afroameeriklastest 1920. aastatest 1980. aastateni.
Wayland Rudd (1900–1952) oli afroameerika näitleja, kes pälvis tunnustuse etteaste eest Eugene O’Neilli näidendis „Keiser Jones“. Pettunud USA meelelahutustööstuse rassistlikkuses, kolis ta 1932. aastal Nõukogude Liitu, kus alustas edukat karjääri nõukogude teatris ja filmitööstuses. Rudd esines 20-aastase karjääri jooksul Nõukogude Liidu filmides ja teatrilavastustes. Samuti oli ta maalidele, joonistustele ja propagandaplakatite modell ning kehastas mitme põlvkonna jooksul nõukogude inimeste jaoks mitmeski mõttes „neegri“ võrdkuju.
Olgugi et Wayland Ruddi ennast kujutab vaid väike osa installatsiooni koondatud piltidest, mälestab projekt Ameerika-Nõukogude näitleja isiklikku lugu kui 20. sajandi Ameerika ja Nõukogude narratiivi keeruka lõikumise näidet.
Nõukogude Liidust pärit ajaloolised pildid ilmestavad rassiküsimuste ja kommunismi ülimalt keerulist ning sageli vastuolulist ristumist nõukogude ühiskonnas. Seda kujutatakse lahendamata probleemina, esitades rassiküsimuste nõukogude pärandit kui internatsionalismi, solidaarsuse, humanismi ja kommunistlike ideaalide sümbioosi, aga ka kui eksootilisuse ja teistsuguse staatuse ning rassistlike silmakirjalike stereotüüpide kujundamist.