Olesja Katšanovskaja-Münd
Ja oksad võivad üle kasvada
2020
Karantiiniajal kirjeldati meedias, kuidas asfaldipragudest võrsusid „metsikud“ taimed. Tänu soojadele ilmadele ja umbrohutõrjevahendite ärajäämisele olevat taimed vohanud isegi hoonete seintel. Kui avalikud pargid ja aiad suleti, õppisid inimesed nautima juhuslikult leitud taimi vahelduseks elule arvutiekraani ees. Mõned kirjeldasid, kuidas pandeemiaeelsed igavad ja harjumuspärased jalutuskäigud muutusid nüüd pikkadeks rännakuteks, et otsida taltsutamata taimestikku, mis betooni vahelt üha rohkem esile tungis. Nüüd, kui meie igapäevaelu on viimasel ajal „peaaegu tavapärasena“ taastunud, on need taimedest „segajad“ hakanud taas tagaplaanile tõmbuma. [5]
Üle galeriiseinte sirutuvad, kaablitega läbi põimunud puuoksad kirjeldavad looduse ja tehnoloogia lõhet, mis kriisi ajal sattus terava tähelepanu alla. Ühtlasi võib neid tõlgendada metafoorsemalt, sest internetikaablite „oksad“ on asendanud silmast silma suhtlemise ja inimeste vahetud kokkupuuted. Pandeemiast tingitud liikumispiirangute tõttu oli ka selle näituse koostamisel osa koostööd virtuaalne. Teose virtuaalsed ja tehnoloogilised omadused on pingelises suhtes materjali, näiteks savi, kipsi, vaigu ja puuokste ökoloogiliste omadustega.
[5] Slawson, Nicola. More than Weeds. The Rebel Botanists on a Mission to Celebrate Urban Plants. Positive News Magazine, 8. september 2020.