Diana Tamane
Päriselt sa mind ei saa
Kuigi inimene eelistab elada karjas, ei ole kõik meist loomult sotsiaalsed. Hoolimata sellest, et linnades on rohkem elanikke kui kunagi varem maailma ajaloos, veedavad paljud suure osa elust valikuliselt või erinevate tingimuste kokkusattumise tõttu üksinduses. Näiteks elab peremudelite muutumise tõttu üha rohkem vanemaealisi üksinda. Linnaruumil on väga suur roll üksildustunde esilekerkimises. Elamine eraldi väikestes korterites, kehv ligipääs rohealadele või muule jagatud ruumile – kõik säärased asjaolud võivad enesetunnet negatiivselt mõjutada.
Valikuline eraklikkus võib aga pakkuda ka aega ja ruumi sisemiseks peegeldamiseks. On kunstnikke ja teisi loojaid, kes sellist seisundit teadlikult otsivad ja ära kasutavad. Üleüldse möödub vabakutselise kunstniku elu tänapäeval sageli siin ja seal resideerides või õppides. Residentuurid ja akadeemilised õppekavad kõikjal maailmas on erineva kestuse, fookuse ja formaadiga, pakkudes kunstnikule väärtuslikku võimalust oma loominguga süvendatult töötada.
Diana Tamane teose „Päriselt sa mind ei saa‟ fotod on peamiselt Tartust, Portost ja Brüsselist, linnadest, kus ta on elu jooksul õppinud. Sama perioodi ülejäänud loomingu aines pärineb suures osas tema naisperest, kuid see teos kõneleb väga isiklikust üksinda võõras paigas elamise kogemusest. Video taustal kõlab muidu kaamerat teiste poole pöörava kunstniku enda hääl. Eksponeerimispaika silmas pidades on Tamane esialgu Brüsselis kirjutatud varasemat teksti kohandanud. Siin on eksponeeritud 2022. aastal Tallinnas Eesti kaasaegse kunsti muuseumi jaoks loodud versioon.