Andrii Linik

Metamaastik(ud)

2022

Ukrainas sündinud ja seal tegutseva kunstniku Andrii Liniku installatsioon „Metamaastik(ud)“ lähtub kunstniku muutunud meeleseisundist – tema sõjakogemusest.

Metafüüsika uurib reaalsuse põhiolemust, vanakreeka keeles sõna otseses mõttes „füüsikast kaugemale“, kuid teoses „metamaastik(ud)“ esitab Linik meile ulatuslikke vaateid linnast, mis on võetud väljaspool aega ja ajalugu. Installatsioon viitab andmete esitamise rohketele võimalustele, mõeldavaid ja ka mõeldamatuid võimalusi ühendavale, kuid sellega ka põrkuvale või kattuvale „mittevormile“. Seda sümboliseerivad madalas vees otsekui kujuteldava maastiku maketina kõrvuti seisvad krobelised kiviseibid, mille kohal kulgevad üle tühja ja kivise paiga otsekui kiirteena LED-paneelid.

See „infokiirtee“ põhineb intervjuudel, mis kunstnik tegi Vene sissetungi alguskuudel Ukrainas. Intervjuud keskendusid peamiselt küsimustele, nagu millised on füüsilise, virtuaalse, materiaalse, hübriidse, kujuteldava, digitaalse ja vaimse reaalsuse piirid ning kus need asuvad. Kes me oleme ja kes tuleb pärast seda sukeldumist erinevate reaalsuste segadikku? Mida see eri reaalsuste kokkupõrge endast kujutab ja mida meile kaasa toob?

Metamaastik(ud)