Bahar Noorizadeh

Kapitalismiplaneedi punane linn

2021

Linnastu, mis ümbritseb pidevalt suuremat osa Maa elanikkonnast, tuleks kunstis vaataja visuaalsesse keskkonda tõmbamisel ja tema meelte haaramisel ümber mõtestada.

Bahar Noorizadeh’ videoinstallatsioon „Kapitalismiplaneedi punane linn“ käsitleb 1920. aastatel Nõukogude Liidus sündinud avangardistlikku arhitektuuriliikumist Disurbanism, mille eesmärk oli lammutada moodsa linna tsentraliseeritud ja hegemoonilised struktuurid, hägustades samal ajal linna ja maa piire. Ta kutsub üles tõlgendama urbanismi mittehierarhiliste püüdlusena uute, eelistatavalt kollektiivsete võrgustike rajamiseks.

Sarnaselt linnadega põhineb ka internet võrgustruktuuril. Interneti tänapäevane areng viitab uue mittehierarhilise ja detsentraliseeritud võrgustiku kujunemisele, mis asendaks praeguse web2 võrguga web3.

Mõlemat tüüpi võrgustikke on kunstnik ka varem uurinud. Tema uurimistöö käsitleb majanduse ajalugu, küberneetilist sotsialismi ning aktiivseid võtteid elu ja elamisruumi rahaks muutmise vastu, küsides, milline võiks olla ümberjaotatud ajalooline õiglus.

Kapitalismiplaneedi punane linn