Zach Blas

Iudicium

2022

Zach Blas mõtiskleb oma multimeediainstallatsioonis selle üle, kuidas uus tehnoloogia meid nii üksikisikute kui ka kogukonnana mõjutab, samuti vaimsuse rolli üle tehisaru ajastul. Viimase aja loomingus, mille hulka kuulub ka „Iudicium“, uurib Zach Blas religioosset (ala)teadvust tänapäeva tehnoloogiatööstuses.

Kunstnik on installatsiooni jaoks loonud varjatud sümbolid, mis käsitlevad usulisi tõekspidamisi ja hoiakuid seoses Silicon Valley arusaamaga kohtumõistmisest. Arvutigraafika ja masinõppe abil loodud kujutiste ja heliriba kaudu uurib Blas jumaliku kohtumõistmise arvutuslikku maailma, kus tehisaru eksisteerib koos ettevõtte jumalate, müstiliste glüüfide, religioossete ikoonide, salamärkide ja kehakujutistega.

Inspireerituna Michelangelo kuulsast freskost „Viimne kohtupäev“ (1535–1541) ja Clive Barkeri õudusfilmis „Hellraiser“ nähtud mõistatuskastist loob Blas kabelitaolise ruumi, kus mõtiskleda tehisaru religioosse esiletõusu üle, millega pakutakse eliidile surematust ja teispoolsust, ülejäänutele aga lubatakse kontrolli.

Iudicium