Patricia Domínguez
Taimede silmad
2019
Tšiili kunstnik Patricia Domínguez uurib tervendamispraktikaid, mis kujunevad piirkondades, kus kolonialismi tagajärjel kohtuvad, põrkuvad ja kattuvad erinevad maailmad. Tema looming, mille juured peituvad Lõuna-Ameerika etnobotaanika kestvas uurimises, kutsub vaatajat kujutlema nüüdisaja pragudes õilmitsevate inimeste ja taimede võimalikku tulevikku.
Domínguezi audiovisuaalne teos „Taimede silmad“ uurib roosidega ravitsemist ja teisi mestiitside rituaale, mis on tekkinud ülimalt erinevate kosmoloogiate kokkupuutealadel. Euroopa asunike kaasa toodud roosid omandasid koloniaalmaailmas võlujõu tänu legendile Guadalupe jumalaemast, kes otsustas just roosi sümboli kaudu ilmuda esimesele Ameerika mandrilt pärit katoliku pühakule Juan Diegole. Domínguezi video, milles kasutatakse optilisi illusioone ja isevalmistatud rekvisiite, näitlejatena aga kunstniku lähisugulasi, mõjub viirastuslikult.
Videoga on kaasas kunstniku trükis, mis on valminud koostöös Futuro Studioga. Kunstiteosena kujundatud essee kirjeldab etnobotaanilist teekonda Boliivia, Tšiili ja Peruu põlisrahvaste maadel. Tekst vaatleb imetlusega ajalugu, mis on mattunud hüdrotammide, bensiinijaamade ja muude „ressursikaevandamistemplite” alla.
Teksti autor Sabel Gavaldon