Anu Vahtra

PROLUMEN UFO NOTE2

2023

Anu Vahtra töötab leitud ruumiolukordadega. Objekti arhitektuursetest iseärasustest ning ajaloo- ja kontekstitaustast ajendatuna keskendub ta sageli näituseformaadile ja ekspositsioonipinna eripärale, ent käsitleb ka avaliku ruumi küsimusi. Vahtra komponeerib nii füüsilist kui ka fotograafilist ruumi justkui läbi kaamerasilma, pöörates tähelepanu erilistele vaatepunktidele. Oluline on, et tähelepanu keskpunktis oleks nii see, mida tema töö kujutab, kui ka viis, kuidas see seostub konkreetse ruumiga ja kuidas seda seal eksponeeritakse.

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljoni taristu osana on vintside abil lae alla kinnitatud sõrestike süsteem, mis läbib paviljoni koridorilaadset ruumi ning mille külge on kinnitatud valgustid, liikumisandurid, turvakaamerad ja elektripistikud. Sõrestike külge riputatakse ka projektoreid ja muid seadmeid, mida näitusel tarvis.

Näituse „Transs“ ajaks on sõrestik eemaldatud. Vahtra otsustas aga jätta osa süsteemist alles ja langetada selle nii madalale, kui vintsi tross ulatub. Seadmed on küll jäetud sõrestiku külge, aga nende eesmärk on muutunud.