Karel Koplimets

Driven

2023

Karel Koplimetsa hiljuti tellimustööna valminud videoinstallatsioon kujutab autohuvilisi, kes kogunevad neljapäeva õhtuti Tallinnas Ülemiste kaubanduskeskuse parklasse. Need inimesed moodustavad subkultuuri, kes uhkeldavad oma tuunitud autode ja valju helisüsteemiga, korraldavad ebaseaduslikke tänavavõistlusi, driftivad, kulutavad rehve ja keerutavad autodega nn sõõrikuid. Üritused meelitavad kohale rohkelt publikut ja pelgalt juhusliku kogunemise asemel valitseb festivaliõhustik.

Nähtus tõstatab kliimamuutuse ja keskkonnaprobleemidega seotud küsimusi. Ehkki autohuvilised on marginaalne rühm, esindavad nad ühiskonna autolembust üldiselt. Eesti oli 2022. aastal autode arvu järgi elaniku kohta maailmas 17. kohal 715 autoga 1000 inimese kohta. See hulk üha suureneb ja sama suundumust on täheldatud ka mujal Euroopas.

Teisest küljest püüab teos mõista ja analüüsida subkultuuri toimemehhanisme. Hobiautodesse võib suhtuda ka kui eneseväljendusvahendisse. Tavaliselt on pisimategi detailideni viimistletud kujundusel kindel teema või inspiratsiooniallikas. Isikliku identiteedi ja keha laiendusena kannavad autod ikka laetud tähendusi, mis on seotud mehelikkuse, isikupära, kiiruse, saastamise ja võimuga.