Oliver Ressler

Süsinik ja vangistus

2020

Aastakümneid pole riigid ega poliitikud suutnud majanduse süsinikuheidet piisavalt vähendada. Naftakorporatsioonid on veerand sajandit rahastanud kliimamuutuse eitamist, samal ajal kui nende endi teadlased on esitanud tõendeid katastroofi kohta. Ehkki enamik inimesi tunnetab kliimamuutuse mõju, nõuavad naftakorporatsioonid üldise tehnilise menetluskorra kehtestamist, mis võimaldaks neil jätkata nafta kaevandamist, väites, et see on jätkusuutlik. Filmi pealkiri viitab inimkonna „vangistusele“ kapitalismi loogikas, mis näib viivat loodusvarade mõõdutundetu kasutamise punkti, kust tagasi pöörduda pole enam võimalik.

Süsiniku sidumist ja säilitamist esitatakse kui tehnoloogilist lahendust, mis hoiab ära katastroofilise üleilmse soojenemise. Idee seisneb süsihappegaasi eraldamises rafineerimisprotsessi käigus, selle transportimises merepõhja alla ja seal säilitamises. Kuid süsiniku sidumine ja säilitamine on endiselt välja arenemata tehnoloogia: uuringud näitasid pragusid Põhjamere põhja kivimites, kus süsinikku välikatsete käigus hoiti. Ühtlasi nõuab see tohutult energiat ja on liiga kulukas, et üleilmselt rakendada.

Maailma suurim süsihappegaasi kogumise tehnoloogiate katsetamise asutus on Mongstadi tehnoloogiakeskus (TCM) Norras. Seal salvestatud film näitab, kuidas süsihappegaasi kogumise ja säilitamise ulatuslik kasutuselevõtt süvendab meie sõltuvust fossiilkütuste tööstusest.