Dushko Petrovich

The Daily Gentrifier (ajalehenumbrid)

2016

Kunstniku, kirjaniku ja toimetaja Dushko Petrovichi väljaanne The Daily Gentrifier ühendab gentrifikatsiooni kui elukeskkonna nähtuse selle esteetilise vormiga. Ajaleht on algatanud gentrifikatsiooniprotsessi analüüsimise eri paigus: New Yorgis, Los Angeleses, Philadelphias, Chicagos, Columbuses ja peagi ka Tallinnas. Humoorikates ja teravmeelsetes väljaannetes ei suunata vastutust mujale, kuid ei keskenduta ka ümberasumise, tõusvate üürihindade ega kunstnike vastutusele viidates süüdistavale näpuga näitamisele.

Petrovich selgitab oma pikaajalist projekti: „Tahtsin teha midagi nähtavat ja kohmetust tekitavat. Ajalehe formaat on 20 × 33 tolli ehk ajalooline laiformaat, sest tahtsin viidata 19. sajandi ajalehtedele, mis riputati sageli üles avalikesse kohtadesse. /…/ Projektis kasutatakse teadlikult samu kirjastiile, kõrgtrükki ja endisaegset vormingut, et rääkida ausalt sellest, mis toimub, kui linnaosad gentrifitseeruvad, ning tõepoolest tekitada paralleel ajaloolise asunduskolonialismi esteetikaga, millele gentrifikatsioonist rääkides pidevalt viidatakse.“

Gentrifikatsioon on keeruline probleem, mis ühendab rassi- ja klassiküsimusi, kinnisvara, ajalugu ja arhitektuuri. Kunstniku eesmärk on kutsuda publik seda lahti mõtestama ja algatada arutelusid, mis tungivad hipsteriesteetikast sügavamale ja leiavad praktilisi väljundeid.