Kristina Norman

Sekkumised Paleeväljakul

2014

Video „Raudkaar“

Skulptuurilise sekkumise „Suveniir“ dokumentatsioon

Akadeemilises uurimistöös, mis vaatleb mälu ja inimõiguste käsitlemist nüüdiskunstis, on Kristina Norman loonud kohaspetsiifilisi videoinstallatsioone ja avalikke sekkumisi, keskendudes peamiselt tegelaste suulistele mälestustele. Neis töödes on ta uurinud erineva ajaloolise ja geograafilise konteksti kõrvutamise eetilist mõõdet.

„Raudkaar“ telliti 2014. aastal Venemaal Peterburis toimunud nüüdiskunstibiennaali „Manifesta 10“ jaoks. Projekti alus on Kiievi Maidani väljaku ja Peterburi Paleeväljaku topograafia psühholoogiline kaardistamine. Kunstnik püstitas Peterburi Talvepalee ette kuusekujulise metallskulptuuri „Suveniir“, mis meenutab jõulupuud, millest sai nn Euromaidani meeleavalduste sümbol. Sellises kontekstis muutub puu, mida tavaliselt seostatakse perekondlike koosviibimiste, sõpruse ja armastusega, sümboliks, millega nõutakse relvarahu ja asjalikke läbirääkimisi ühepoolsete tõdede konstrueerimise asemel. Videos „Raudkaar“ teeb kunstnik ja Euromaidani meeleavaldaja Alevtyna Kakhidze Ermitaaži ees Paleeväljakul tutvustustuuri mööda kujuteldavat Maidani.

Projekti eksponeeritakse Eestis esimest korda. See hõlmab kunstniku Peterburis loodud videoteost, kaarti ja fotosarja. Praegune Venemaa ja Ukraina konflikt ning ka agressioon mujal maailmas üha süveneb, seega on teos endiselt väga ajakohane.