Zach Blas

Kontra-internet

2017

Zach Blasi kunstitegevus käsitleb turvatehnoloogiaid ja queer-poliitikat. Installatsioon „Kontra-internet“ hõlmab queer-ulmefilmi, tegevust reaalajas, arvutiga loodud kujutisi, puhutud klaasskulptuure ja ainueksemplaris trükist. See räägib, kuidas internet muutub riikliku rõhumise ja võimendunud kapitalismi vahendiks. Utoopilisel plagiaadil põhinevas töös arutletakse feministlike ja queer-meetodite abil interneti tuleviku ning võrgualternatiivide üle.

Installatsiooni keskne lühifilm „Juubel 2033“ tõlgendab stseene filmikunstnik Derek Jarmani 1978. aasta queer-punk filmist „Juubel“, milles esinesid Susanne Sachsse and Cassils. „Juubel 2033“ jälgib kirjanik Ayn Randi (Susanne Sachsse) ja tema Kollektiivi (The Collective) liikmeid, sh majandusteadlast Alan Greenspani, LSD-rännakul 1955. aastal. Azuma-nimelise tehisintellekti juhatusel transporditakse nad düstoopilisse tulevikku Silicon Valleys. 

Blas selgitas, millest oli tema töö inspireeritud: „Töötasin „Kontra-interneti“ välja Paul Preciado teksti „Manifiesto contrasexual“ põhjal. /…/ Nagu Preciado sõnastab kontraseksuaalsust kui omamoodi alternatiivset teadmist ja praktikat, mis eraldab end loomulikuks kuulutatud heteroseksistlikest arusaamadest seksist ja seksuaalsusest, olen hakanud käsitlema kontra-internetti nähtusena, mis seisab vastu sellele, kuidas internet kui valitsev sotsiaalne seisund seostub valitsemisviiside ja kultuurihegemooniaga, näiteks neoliberalismi ja massijälgimisega.“