Dan Perjovschi

Joonistused

2021

Alates 1990. aastatest on Dan Perjovschi kogunud maailmas tuntust kunstiasutuste sise- või välisseintele ja akendele ning biennaalidele, ajakirjadele ja kataloogidele tehtud joonistustega. Tema tegevust on lihvinud aastatepikkune graafikutöö kodumaal. Perjovschi on olnud Rumeenias populaarne avalik hääl ning tema lühitekste ja joonistusi ilmub iga nädal sõltumatus poliitikaajakirjas Revista 22, mida annab välja kollektiiv Group for Social Dialogue.

Dani joonistused kommenteerivad vaimukalt nii kohalikke kui ka üleilmseid küsimusi, mis hõlmavad kunsti, poliitikat ja nende vastastikust sõltuvust. Mõned tema tööd on reageerinud rahvusvahelise ajakirjanduse uudistele, teised konkreetsetele näitustele, kuhu ta on osalema kutsutud. Esteetiliselt minimalistlikena tunduvad need olevat seintele, kõnniteedele ja klaasile kiiresti visandatud, mis aga ei tähenda, et need oleksid nii vahetud, kui välja paistavad. Kunstniku joonistusi on pealiskaudselt kirjeldatud „lihtsatena“, tegelikult aga paljastavad need keerulisi sotsiaalseid ja poliitilisi küsimusi, jättes sõnade ja piltide vahele kriitilise mõtiskluse ruumi, mille tekitamiseks kasutab kunstnik teravat musta huumorit ja tragikoomikat kui oma loomingu põhielemente.

Kunstihoone näituse jaoks reprodutseerib Dan Perjovschi mõned oma tuntumad joonistused otse Tallinna Kunstihoone seintele, samuti akendele, mis avanevad Vabaduse väljakule, Eesti ühele tähtsamale avalikule ruumile, millel on sügavad ajaloolised seosed okupatsioonide ja vastupanuga.