Alina Bliumis
Enamik meist on ...
2018-2019
Kuidas kirjeldada tavainimest? Millised omadused on enamikul meist ühised? Millised tunnused on maailmakodanikul, kasutades viimast väga populaarset trenditerminit? Enne 2020. aasta üleilmset pandeemiapuhangut lahkus seninägematult palju inimesi oma kodumaalt. Selle põhjused ulatusid turismist keskkonnapaguluseni ja sugulaste külastamisest sõja eest põgenemiseni. Maailmakodanikena määratletakse praegu rohkem inimesi kui kindla koduriigi kodanikena. Nõukogude Liidu ajal püüti sellist liikumist takistada ja koguni keelata. Pandeemia on „maailmakodaniku“ mõistet täielikult muutnud ja liikumist piirab nüüd rahvus.
„Enamik meist on …“ (2018–2019) on mänguliste luuletuste sari, mida eksponeeritakse galeriiseintel šabloonkirjas. See analüüsib ühiskonda, mis põhineb maailma kõige keskmisema inimese väljaselgitamise statistikal. Tulemus on luuleline ja absurdne maailmakodaniku portree. Sotsiaalmeedia algoritmide, andmekogumise ja 23andMe testide ajal on inimesest saanud pelgalt number ning protsent bioloogilistes, psühholoogilistes, sotsioloogilistes, soo- ja geeniuuringutes. Maailma rahvastik on koondatud valitsuste, ettevõtete, ülikoolide, veebianalüütikute, nõuandeettevõtete ja meedia andmebaasidesse, kusjuures mõned neist on internetis vabalt kättesaadavad.
Nagu selgub, on enamikul meist pruunid silmad ja mustad juuksed. Enamik meist on umbes 28-aastased, sündinud vaesena, kuid tahavad rikkaks saada, omada voodit ja televiisorit, usuvad tulnukatesse, kuid mitte kliima soojenemist, ja neile ei meeldi, kui neid suudeldakse.
Bliumise loomingus on olnud kesksed uute mustrite liigitamine, uurimine, kogumine ja loomine. Eelkõige põhineb teos viimaste aastate demograafilistel uuringutel ja üleilmse arvamusküsitlusega kogutud statistikal, et saada põhjalikumaid teadmisi rahvusvaheliste tarbijate kohta. Bliumis kasutab National Geographicu, Wiki, Gallupi, Pew Research Centeri ja mitme muu üleilmse küsitluse andmeid. Kas nende analüüs tähendab, et meil on teaduslikult tõendatud vastus küsimusele, milline on maailmakodanik, kuidas ta käitub, mida räägib või millest unistab? Bliumis tuletab meile meelde, et tegelik pilt võib olla pisut teistsugune. „Ei tundu usutav, et kõik mõõtmisalused kajastavad päriselt tegelikkust,“ ütleb ta.