Subkultuurid

Eestis levivatest subkultuuri liikumistest võiks mõelda kui globaalsetest subkultuuri nähtustest, mis on kohandunud Eesti ühiskondliku arengu mõjuväljas ja omandanud siin omapärase identiteedi. Subkultuuride kõige iseloomulikum tunnus ongi pidev muutlikkus ja arenemine ühiskonna maitse-eelistustest olenevalt. Kultuurilise nähtusena on T-särgil ja subkultuurist mõjutatud liikumistel mõndagi ühist: mõlemad laienevad hoomamatule kultuuri tootmise väljale, mida iseloomustab visuaalne ja aineline küllus ning pidev muundumine. Subkultuuride ja T-särgi ühisosana saab mõelda veel kord mitmest näitusel esindatud teemablokist:

  Disain (Vivienne Westwood ja Malcolm McLaren, Laivi) – subkultuurist mõjutatud liikumised ja moekunst on alati üksteiselt laenanud, sageli saab mood inspiratsiooni tänavalt.

  Disney särgid – 1970. aastate punkkultuuris levis ohtralt Disney tegelastega T-särke.

  Poliitilised ja mässumeelsed sõnumid on levinud paljudes subkultuurides.

  Kaaperdamine – subkultuurist mõjutatud liikumised on alati armastanud kaaperdada massi- ja tarbimisühiskonna dominantseid kujundeid ning neid vimka kaudu täiendada. Näitusel esindatud Johann3000 särgid kaaperdavad tuntud märke ja kujundeid, luues nende ümber uue tähendusvälja. Väike tiraaž ja spetsiifiline leviala annavad särkidele tugeva kokkukuuluvust markeeriva eripära. See on pigem põrandaalust muusikat ja ööelulisi tegevusi koondava seltskonna elustiili osa, mitte soov teenida majanduslikku kasu.

  Mis on säilitamist väärt? Seekord näitame Ajaloomuuseumi kollektsiooni kuuluvat Tartu skinheadi laigulist T-särki, mille varrukal on DIY-stiilis lisatud kokkukuuluvust ja protestimeelsust peegeldav embleem SKINHEAD.