Evi Tihemets

Kaks tööd „Mängumaailmast“

1979

Evi Tihemets tegi 1972. aastal „Dekoratiivse kompositsiooni“: kahest analoogsest osast kokku pandud mitmevärvilise litograafia, mis, nagu nimigi ütleb, oli harmooniline ja lihtne kollaaž, silmale meeldiv vaadata. See ennustas keerulisema kokkumängu tulekut mõni aasta hiljem.

Mitmes tehnikas teostatud värvilise graafikaga oli Evi alustanud juba 1950. aastate lõpus, aga tuntuks sai ta eriti värvilito viljelejana 1960. aastate algusest. Ta tajus lihtsa, abstraktse kujundi võimalusterohkust ega kartnud töö mahukust niikaua, kuni tema kõrval tegutsesid väga head graafikameistreid, kes teostamisel õla alla panid, ning asus sarja „Mängumaailmast“ kallale.

Selle sarja alus oli tangram, tuhandeid aastaid vana Hiina mõistatusmäng, milles improviseeritakse seitsmeks tükiks lõigatud ruudust saadud geomeetriliste kujunditega. DuMonti kirjastuses Kölnis üllitatud raamat (1976) pakub sellele 1600 kombinatsioonivarianti. Raamatust inspireeritud Evi Tihemets rajas oma pildirea kuuele algkujundile ja viiele värvile, viimastest igaüks tuli pildile kanda erinevalt litokivilt, näha ette värvide kattumisel tekkinud toonid ja kasvatada neile peale sobivad pildilood. Sarja valmimine võttis aega kaks aastat ja see moodustab omapärase peatüki kunstniku loomingus. 1 Vt Vappu Thurlowi monograafias Evi Tihemets. Tallinn, 2022 lk 152.