Netti Nüganen

Müüt

2022

Netti Nüganeni installatsioon „Müüt“ on tema lavastuse „Müüt: päeva äärel“ teine peatükk, mille keskmes on ajaloo eri kihte sisaldav arheoloogiline kaevandus, kus tegutseb pseudoarheoloog, kes maapinnast esemeid kaevab. Müüte luues põimib lavastus tegelikkust ja väljamõeldist, vormides seekaudu kujuteldavat minevikku ja tulevikku. 

Installatsioonis eemaldub Nüganen arheoloogi kesksest kujust ja suunab tähelepanu kujuteldava arheoloogiliste väljakaevamiste paiga materiaalsusele. Sealt ilmuvad esemed, mis tunduvad tuttavad, kuid millel puudub kontekst. Sellisena muutuvad need fantaasia vahenditeks, ehkki neid võib tõlgendada ka kui aega kinni jäänud prahti, mida ootab ees vaid lagunemine.

Nüganen küsib, mil määral saavad mateeria ja tähendus aja möödudes koos eksisteerida: millal täpselt objekt konteksti kaotab ja mida kujutab endast ümber paigutatud objekt? Kas asju nihutab aeg või asukoht? Kunstnik pakub ajakihtide, ainete ja eri materjalidest valmistatud esemete läbilõiget. Kõik see ilmub nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt tihedalt kokku surutuna, illustreerides võimalikku paigalseisu moodustise igas kihis. Need esemed olid kunagi seotud konkreetsete inimestega, nõnda ka lood, mida objektide ja nende kasutajate kohta nüüd räägitakse. Kes (taas)loob konteksti ja kellel on õigus lugusid jutustada? Kellele need avastused kuuluvad?