Siim Preiman, Corina L. Apostol

Kuraatorite essee

2021

Eesti Kunstnike Liidu 21. kevadnäitus Tallinna Kunstihoone kõigil kolmel ekspositsioonipinnal annab tunnistust Eesti elujõulisest kunstikogukonnast ja tõmbab tähelepanu Tallinnale kui uudseid ja põnevaid elamusi pakkuvale kunstielukeskusele. Ülimalt keerulisel ajal aitab kevadnäituse väljapanek edendada kogu Eesti kunstielu, esitledes erineva taustaga kunstnike loomingut, kes mitmesuguseid väljendusvahendeid kasutades käsitlevad laia teemaringi ning on loonud ainulaadsed kindla kontseptsiooniga tööd.

Suur tänu asjatundlikule, energilisele ja innukale žüriile, kes valis kevadnäitusele eripalgeliste kunstnike tugevad tööd, mis kõik koos iseloomustavad Eesti ainulaadset kultuurimaastikku. Käsitletakse soo ja keha, performatiivsuse ja provokatiivsete väljaütlemiste, spirituaalsuse, ökoteadlikkuse, poliitilise ja esteetilise visiooni lõimumise, abstraktsiooni ümbermõtestamise, linnastumise ja keskklassistumise ning muidugi ka jätkuva pandeemiakriisi ja kultuurivaldkonna muid pakilisi probleeme.

Viimastel aastatel on põhinäituse kujundamisel püütud pakkuda kõigile kunstnikele võrdseid eksponeerimistingimusi. Tänavu astutakse veelgi samm edasi ja loobutakse visuaalselt mürarikkamatest ruumipindadest.

Peamises näitusesaalis eksponeeritud tööd on vabalt koondatud ülal mainitud teemade alla ning tööde rütmi, tihedust ja paigutust orkestreerivad kuraatorid koostöös näituse kujundajaga. Seetõttu toetavad kunstiteosed üksteist ja ühtlasi algatavad eri põlvkondade ning kunstilise kujutuse üllatavaid dialooge.

Corina L. Apostoli näitus „Väljas/Sees“ toob Linnagaleriis kokku kunstnikud, kelle loomingu ühisosa on ajaliste, geograafiliste, ühiskondlike või kehaliste piiride ületamine. Kunstihoone galerii satelliitnäitusele „Pealaest jalatallani“ on kuraator Siim Preiman valinud kunstnikud, kes tegelevad keha kogemusega kõige üldisemas tähenduses.

Loodame, et näitustel eksponeeritud tööd avavad uusi silmapiire tänapäeva Eesti elujõulise kunstimaastiku olemuse üle mõtisklemisel ja pakuvad avastamisrõõmu nii asjatundjatele kui ka neile, kes on lihtsalt uudishimulikud või tunnevad huvi nüüdiskunsti vastu üldisemalt.