Siim Preiman
Kuraatori pihtimus
Erki Kasemetsa ja Camille Laurelli koos näitust tegema kutsumine on üks neist ideedest, mis tagantjärele tundub nõnda loomulik, et ei oskagi näppu peale panna hetkele, millal see sündis. Selle taipamisega kaasnenud siiras ja õnnelik elevus pole siiani raugenud. Kolmepoolne pingpongitamine on jõudnud labürintja näituseni, mis tugineb taaskasutusele ja mängulisusele. Teineteise varamust tuuakse välja objekte – materjalist saab kunst ja kunstist materjal; ühildatakse kollektsioone (kas imestate, et mõlemal on näiteks võtmete ja katkiste tööriistade kogud?); püstitatakse tühjasid ülesandeid ja antakse ekslikke juhendeid.
Mõlema tegevust nii kunstnike (aga miks mitte kodanikena) võiks mõtestada Michel de Certeau ideega taktikatest, millega vastu astuda ettekirjutatud tarbimismustritele. See käsitlus resoneerub ka nn argiaktivismiga ehk individuaalsete tarbimismuudatustega, millest olen kirjutanud ja rääkinud “Hea olemise kunsti” näitustekomplekti kontekstis. Näpuga viibutamise ja moraali lugemise asemel tegeleb näitus küll pigem kujundlike küsimustega, aga on siiski omamoodi etenduslik ja aktiivne, mitte staatiline või passiivne.
Erki ja Camille loomingulise pärandi puhul on suuresti tegemist kogumiga, mis tavapärase loogika alusel oleks ammu pidanud minema kõige kaduva teed, koosnedes materjalidest, mida paljud meist tarvitavad vaid korraks. Arvan, et igaühel meist on tarvilik eneses kultiveerida tervislikul määral mängulist vastuhakku, ka kõige tühisemates olukordades!
Peegeldades Erki Kasemetsa ja Camille Laurelli töövõtteid, iseäranis kollaaži ja taaskasutust, olen käesoleva giidivihiku koostamisel kasutanud järgnevate enda kureeritud või produtseeritud Kunstihoone näituste pressiteateid ja giiditekste, v.a. kui on märgitud teisiti:
Rühmanäitus “Lõppematud elud”, kuraatorid Nicolas Audureau ja Camille Laurelli, Tallinna Linnagalerii, 2016
Rühmanäitus “Südamepekslemine”, kuraator Kęstutis Kuizinas, Tallinna Kunstihoone, 2016
Ketli Tiitsar ja Kristi Paap “Nature morte. Kirsid ja skelett”, Tallinna Linnagalerii, 2017
Mihkel Ilus “Kuidas saaksingi teisiti”, Hordaland Kunstsenter, 2018
Varvara ja Mar “Kameeleon”, Tallinna Linnagalerii, 2019
Rühmanäitus “Hea olemise kunst”, Tallinna Kunstihoone, 2019
Mihkel Ilus ja Paul Kuimet “Lõputa lugu”, Tallinna Kunstihoone, 2020
Maria Valdma “Mälupalee”, Tallinna Linnagalerii, 2021
Rühmanäitus “Sada särki seljas”, kuraatorid Sten Ojavee ja Siim Preiman, Kunstihoone galerii, 2021
Benjamin Badock ja Kaido Ole “Varblane peos”, Kunstihoone galerii 2021
Kristi Kongi ja Krista Mölder “…ja teised valguse varjundid”, Tallinna Kunstihoone, 2021
Cloe Jancis “Soovide kaev”, Tallinna Linnagalerii, 2022
Rühmanäitus “Pea ees!”, kuraatorid Corina L. Apostol ja Lívia Nolasco-Rózsás, Kunstihoone Lasnamäe paviljon, 2023