Alina Bliumis

Euroopa keskpunkt

2020

Kuhu sa läheksid, kui tahaksid näha Euroopa südant? Isegi teaduslikult on geograafilise keskpunkti arvutamiseks erinevaid viise ja pole päris selge, kuidas seda teha. Kas arvestada saared mandri juurde? Kui jah, siis millised? Kas Island tuleks kaasata? Aga Küpros? Kus lõpeb Euroopa ja algab Aasia? Muutujaid on palju. Plakatisarjas „Euroopa keskpunkt“ (2020) kommenteeritakse tabavalt Euroopa piiride muutumist ja ümberkujundamist, kui võrrandisse lisatakse eri riigid ja piirkonnad.

Kartograafid on Euroopa keskpunkti otsinud juba 1775. aastast, kui Poola astronoom Szymon Sobiekrajski jõudis järeldusele, et see asub Kirde-Poolas Suchowola linnas, kus seda kohta tähistab tänini raudsammas.

Umbes 1815. aastal kuulutati, et Euroopa keskpunkt asub Läänemere ja Musta mere vahel Kremnické kaevanduslinna lähedal Slovakkias. Arvutusmeetod ei ole teada, kuid tundub, et tegu on Euroopa ümber joonestatud väikseima võimaliku ringi keskpunktiga. Euroopa keskpunkti tiitlile pretendeerib ka naabruses asuv Krahule küla, mis on nüüd kuulus talispordikeskus koos hotelli ja puhkekeskusega Stred Európy (Euroopa Keskpunkt).

Aastal 1887 püstitasid Austria-Ungari impeeriumi geograafid ajaloolise tähise ja suure kivi paika, kus usuti asuvat Euroopa geograafiline keskpunkt. See koht on nüüd Ukrainas. Monumendi kulunud ladinakeelse sildi tõlgendamine on vaieldav. Mõned väidavad, et tähis on vaid üks paljudest endise impeeriumi territooriumil märgitud triangulatsioonipunktidest, mida kasutati maamõõtmisel.

Pärast Euroopa piiride korrigeerimist 1989. aastal tegi Prantsusmaa riikliku geograafiainstituudi teadlane Jean-George Affholder kindlaks, et Euroopa geograafiline keskpunkt asub Leedus Purnuškėsi küla lähedal. Teade tekitas Leedus suurt elevust, sest sel ajal kuulutati end Nõukogude võimust sõltumatuks. Sellele kohale püstitati 2004. aastal skulptor Gediminas Jokūbonise loodud monument. Leedu majandusministeeriumi riikliku turismi osakond on „Geograafilise keskpunkti“ monumendi ja seda ümbritseva ala kuulutanud turismiatraktsiooniks.

Vaid mõni aasta hiljem, 1992. aastal selgus ühest uuringust, et Euroopa geomeetriline keskpunkt asub Ungaris Tállya külas. Aastal 2000 püstitati sinna skulptuur, millele on kirjas, et see on Euroopa geomeetriline keskpunkt.

Aastal 2000 avaldasid Valgevene teadlased Aleksei Solomonov ja Valeri Anoško aruande, milles väideti, et Euroopa geograafiline keskpunkt asub Valgevenes Šo järve ääres Polotski lähedal. Teadlased kasutasid spetsiaalset arvutiprogrammi, mis käsitleb Euroopat tervikuna: mandrialale lisati Valge meri ja Läänemeri, Suurbritannia ja Iirimaa.

Venemaa geodeesia, aerofoto-mõõdistamise ja kartograafia keskinstituudi teadlased kinnitasid Valgevene geodeetide arvutusi. Aastal 2008 püstitati Polotskisse Euroopa geograafilise keskpunkti märkimiseks väike monument.

Lõpuks väidetakse, et kui võtta arvesse kõiki Euroopa saari Assooridest Franz Josephi maani ja Kreetast Islandini, asub Euroopa keskpunkt hoopis Lääne-Eestis Mõnnuste külas Saaremaal. Selle teooria autorit ja arvutusmeetodeid pole senini avalikustatud. Kärla vald soovib täpse asukoha kindlaks määrata ja turismiatraktsiooniks muuta.

Ehkki ajalooliselt on Euroopa keskpunkti väljaselgitamiseks kasutatud teaduslikke, topograafilisi ja pealtnäha objektiivseid meetodeid, on selge, et iga asukoha korral on Euroopa keskpunkt seotud ka riigi poliitika ning suuremate geopoliitiliste jõududega, mis on kujundanud Euroopa ajalugu 18. sajandist. Kunstnik jutustab sarja abil Euroopa endiste ja uute piiride loo. Selle keskmes on paradoks, et kuigi Euroopa võimukeskus asub läänes, jääb Euroopa geograafiline keskpunkt kaugemale itta, kui võiks arvata.