Chto Delat? koostöös Corina L. Apostoliga

Kunstist, poliitikast ja kaasamisest. Ajajoon

2021

Peterburi kollektiivi Chto Delat? jaoks on ajajooned poliitilise ajaloo taaslavastamise kunstilised vahendid: külma sõja aegsete kunsti- või ajalooarhiivide traditsioonilise, üksnes ajaloosündmustel põhineva esitusviisi asemel antakse ruumi mõtisklemiseks ja tegutsemiseks, lähtudes hetkede ja tegijate esteetilise esituse sotsiaalsest ning poliitilisest tähtsusest.

Näitusel installatsioonina esitatud teos ilmus esmalt raamatus „Tee sillutamine uuele maailmale“ uurimistöö lähtepunktina, peegeldades koostajate ja kaasautorite ühishuve aktivismist esteetikani, ajaloosündmustest häppeningideni ja kohalikust üleilmseni. Meie valik Tallinna Kunstihoone installatsiooni jaoks hõlmab olulisi sündmusi, mis kujundasid ja juhtisid sotsiaalselt kaasatud kunsti loomist Baltikumis, sealhulgas dramaatilisi poliitilisi muutusi ja kaugeleulatuvaid ühiskondlikke liikumisi. Samal ajal tunnistab installatsioon sotsiaalselt kaasatud kunsti kui kunstiajaloo ja igapäevase sotsiaal-kultuurilise mitmekesisuse tähtsat osa nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Teos, mille Chto Delat? on loonud tihedas koostöös kuraatoriga, esitab sotsiaalselt kaasatud kunsti ajalugu mõjuvalt. See on oma piirkonna kiiresti muutuvas sotsiaalpoliitilises keskkonnas töötavate mõtlejate ja kunstnike tähtsaimate ettevõtmiste ja algatuste valik. Nende kaasatus, püüdlused ja ettepanekud heitlikel ning segastel aegadel pakuvad väljakutsetega toimetulekuks väga vajalikke mõtteid.